Českým firmám pomohou stovky Indů ročně

19. 9. 2018 | Zdroj: ProPodnikatele.cz

České firmy, kterým chybějí zaměstnanci, se dočkají vítané pomoci v podobě několika set kvalifikovaných pracovníků z Indie ročně.

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR), po jednáních s vládou ČR, ministerstvy a jinými zaměstnavatelskými organizacemi, spustila zaměstnávání vysoce kvalifikovaných občanů Indie v ČR, a to od 1. října 2018. Ročně tak může do ČR přijít z druhé nejlidnatější země na světě až 500 lidí.

Pokračující nedostatek pracovních sil na tuzemském trhu, který má pomoci vyřešit právě pracovní migrace z Ukrajiny a dalších zemí, znamená pro státní pokladnu potenciální ztrátu v řádu miliard korun ročně.

„Nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovníků trápí v ČR řadu firem a podnikatelů. Jsem rádi, že se nám po Ukrajině, Mongolsku, Filipín a Srbska podařilo přispět k tomu, že do naší země mohou přijít další tolik potřebné kvalitní pracovní síly,“ říká prezident KZPS ČR Jan Wiesner.

„Máme již 5,4 %, neobsazených pracovních míst, do konce roku to může být až 6 %, což znamená ztrátu na HDP v řádu miliard korun ročně, ztrátu důvěry zákazníků, neplnění či zpožďování zakázek. Jednou z hlavních možností, jak tomu čelit, je právě využití pracovní migrace,“ doplňuje vedoucí tajemník KZPS ČR Jan Zikeš.

KZPS již dokázala zrealizovat zjednodušené zaměstnávání zahraničních pracovníků z Ukrajiny, Srbska, Mongolska a Filipín. Lidé z těchto zemí našli pracovní uplatnění především na pozicích švadlen, šiček, řidičů MKD a autobusů, pracovníků na stavbách nebo kovodělníků.

„Zájem našich podniků o nové zahraniční pracovníky neklesá, do této doby získaly firmy již stovky nových potřebných zaměstnanců,“ připomíná Jan Wiesner.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek