Speciál: Elektronická evidence tržeb EET

22. 5. 2018 | Zdroj: ProPodnikatele.cz

Jak elektronická evidence tržeb (EET) funguje, jak se dotýká živnostníků i firem a kdo a v jaké fázi se k ní připojí, to vše najdete ve speciálu ProPodnikatele.cz. Průběžně AKTUALIZOVÁNO.

Oddíly speciálu: Informační zdroje k EET  –  Kalendář zavádění EET  –  Infolinka, kontakty

V březnu 2017 se rozběhla druhá vlna elektronické evidence tržeb (EET). K 20. 3. 2017 bylo v EET přihlášeno 135 tisíc poplatníků, kterým bylo přiděleno přes 170 tisíc autentizačních údajů a vydáno 225 218 certifikátů.

Třetí fáze byla naplánovaná na březen 2018, Ústavní soud ale v prosinci 2017 zrušil některé paragrafy zákona o EET. Kvůli nutné novelizaci normy se 3. a 4. fáze zatím odkládají na neurčito.

 
listopad 2016 1. fáze 12/2016 2. fáze 03/2017 3. fáze ??/201? 4. fáze ??/201?
pilotní
provoz
ubytovací
a stravovací služby
maloobchod
a velkoobchod
ostatní činnosti, svobodná povolání,
doprava, zemědělství
vybraná řemesla
a výrobní činnosti

Zprávy k EET na ProPodnikatele.cz

EET se mají vyhnout podnikatelé s ročními příjmy do 200 tisíc

Kdy bude odstartována další fáze EET a kdo se elektronické evidenci vyhne? Jasno bude ještě letos. Novela zákona je hotová, nyní jde do připomínkového řízení. (Vydáno 21.5.2018)

Pětina asijských prodejen nevydává účtenky. Kontroly selhávají

Asi 13 procent českých a 19 procent asijských prodejen nevydává zákazníkům účtenky. Situace je horší ve městech, kde panuje větší anonymita. (Vydáno 7.2. 2018)

Změny v zákoně o EET: Off-line evidence či osvobození nejmenších?

Ministerstvo financí uvažuje o tom, že od EET osvobodí drobné podnikatele a živnostníky. Novinkou má být také off-line EET. Ta by znamenala, že drobní podnikatelé nebudou muset mít přístup k internetu. (Vydáno 24.1. 2018) 

Ústavní soud zrušil část zákona. Třetí a čtvrtá fáze se odkládají

Několik paragrafů ze zákona o EET zmizí. Zásah ústavních soudců se týká bezhotovostních plateb a e-shopů. Z účtenek zmizí rodná čísla podnikatelů. A další etapy se odkládají kvůli nutné novelizaci. (Vydáno 15.12. 2017)

Účtenková loterie odstartuje 1. října

Ministerstvo financí spustí za necelé tři týdny účtenkovou loterii pod názvem Účtenkovka. Zákazníci v ní mají šanci každý měsíc vyhrát jednu z 21 025 cen v hodnotě od 100 do 1 000 000 korun. Stačí jen zaregistrovat účtenku vydanou obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o evidenci tržeb. (Vydáno 12. 9. 2017)

První měsíce provozu EET přinesly pokuty za devět milionů

Po prvních obavách se stále více množí případy porušování pravidel elektronické evidence tržeb. Velká část restaurací a obchodů nevydává zákazníkům účtenky. (Vydáno 15.8. 2017)

EET: Bič na podnikatele, nebo krok správným směrem?

Je elektronická evidence tržeb účinným nástrojem proti daňovým únikům, nebo jen nesmyslnou šikanou podnikatelů ze strany státu? (Vydáno 17. 1. 2017)

Hospodské, kteří si vybrali špatnou pokladnu, čeká výměna zařízení

Podle odborníků čeká obměna až dvě třetiny kas, které začaly v prosinci fungovat v rámci elektronické evidence tržeb. Mezi nejčastější problémy patří pomalá odezva. (Vydáno 31. 12. 2016)

Druhá vlna vypukne v březnu, týká se čtvrt milionu podnikatelů

Start první vlny v prosinci 2016 byl jen jakýmsi zahřívacím kolečkem. To hlavní vypukne 1. března 2017, kdy se rozjede druhá vlna zaměřená na tržby z maloobchodu a velkoobchodu. (Vydáno 29. 12. 2016)

Poctivá pokladna podnikatele

Hospodářská komora ČR začala testovat zařízení pro EET. Otestované výrobky získají označení Poctivá pokladna podnikatele. (Vydáno 20. 9. 2016)

EET se blíží. Je třeba se jí obávat?

Mnozí podnikatelé se obávají elektronické evidence tržeb (EET). Zavedení EET je bude stát energii, čas i peníze. Současný stav se dá označit jako pověstný klid před bouří. (Vydáno 18. 8. 2016)

Firmy testují aplikace pro elektronickou evidenci tržeb

Podnikatelé se obávají zmatků v období adventu, podle státních institucí však přípravy pokračují podle plánu a není důvod start EET odkládat. Základní verze systémů pro evidenci tržeb nabízejí dodavatelé zdarma.  (Vydáno 19.7. 2016)

Je potřeba ustát počáteční nedůvěru, říkají podnikatelské organizace

Šedá ekonomika nemůže mít v České republice takový prostor jako dosud. Na tom se shodují nejvýznamnější uskupení sdružující živnostníky a malé a střední firmy. (Vydáno 6. 7. 2015)

Po zavedení EET rostly tržby dvouciferně, říká chorvatský ministr financí

Cílem elektronické evidence tržeb není represe podnikatelů, kteří v minulosti neplatili řádně daně, ale vytvoření transparentního konkurenčního prostředí, upozorňuje šéf chorvatské státní kasy Boris Lalovac. (Vydáno 30. 6. 2015)

 

 

Kalendář zavádění EET

Ústavní soud v prosinci 2017 zrušil některé paragrafy zákona o EET! Kvůli nutné novelizaci normy se 3. a 4. fáze zatím odkládají na neurčito.

 

1. listopadu 2016 – Zkušební provoz EET. Firmy si mohou dobrovolně otestovat příslušný software, datové připojení a komunikaci se správcem daně

1. FÁZE

1. prosince 2016 – Zahájení ostrého provozu 1. fáze elektronického evidování tržeb.
Týká se podnikatelů v pohostinství, poskytovatelů ubytování a stravovacích služeb (hotely, kempy, penziony, ubytovny, restaurace, kavárny, stánkový prodej s potravinami, catering atd.). Prodejny potravin a cukráři musejí evidovat pouze tržby za prodej občerstvení konzumovaného na místě, hotely jen tržby za prodej občerstvení.

Počátek roku 2017 – Finanční úřady budou první dva měsíce po zahájení ostrého provozu shovívavé a budou sankcionovat pouze úmyslné porušení zákona.

2. FÁZE

1. března 2017 – 2. fáze EET. Týká se podnikatelů ve velkoobchodě a maloobchodě (prodejny potravin, ovoce a zeleniny, večerky, stánkový prodej). Cukráři musejí evidovat tržby za jiné zboží než cukrovinky prodávané v cukrárnách.

3. FÁZE (ODLOŽENA)

1. března 2018 – 3. fáze EET. Týká se všech činností nezařazených do 1., 2. a 4. fáze, například železniční osobní a silniční nákladní dopravy, potravinářské výroby a svobodných povolání (lékaři, právníci, překladatelé, veterináři).

4. FÁZE (ODLOŽENA)

1. června 2018 – 4. fáze EET. Týká se výrobců textilu oděvů, strojů, hraček, dřevěných, papírových výrobků, kovových konstrukcí, počítačů... A dále specialozvaných stavebních činností (elektrikář, obkladač, pokrývač, malíř). Specifickou skupinou jsou takzvaní hodinoví manželé. Ve 4. fázi musejí začít své tržby elektronicky evidovat také poskytovatelé osobních služeb (kadeřnice, maséři)

Infolinka, kontakty

Infolinka Generálního finanční ředitelství pro metodické dotazy:

v pracovní dny od 9 do 17 hodin na čísle: +420 225 092 392

Info-email AMSP ČR: eltrzby@amsp.cz

 

Tip:  www.ProPodnikatele.cz/eet – přímý odkaz sem

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek